Okiem trenera#3 …Elita wg Ricksona Gracie – Piotr Kapral

Posted on Wrz 23 2014 - 1:16am by gregor

Share on FacebookEmail this to someone

cc łódz

 

Piotr Kapral trener Copacabany Łódz o Jiu Jitsu Global Federation :

Jiu Jitsu Global Federation to nowa organizacja, która powstała z inicjatywy Ricksona Gracie w celu (jak sam mówi) przywrócenia Jiu Jitsu utraconej skuteczności. Jednym z ciekawych posunięć jest utworzenie nowej  dodatkowej dywizji ELITY, której przepisy walki sportowej będą zezwalały na używanie technik powszechnie uznanych za zakazane w walce w kimonach. Mówimy tu między innymi o przekładaniu własnej nogi w poprzek ciała przeciwnika przy np. ataku dźwignią na achillesa, kluczu na stopę wykręcanym na zewnątrz, skrętówkach, chwytach skręcających bądź rozciągających kręgosłup, dźwigniach na kark. Są to olbrzymie zmiany w stosunku do dotychczas powszechnie stosowanych przepisów w walce w kimonach. W związku z tym postanowiliśmy spróbować porozmawiać z polskimi trenerami na ten temat.

 

1. Co sądzisz o nowej dywizji w ramach JJGF nazwanej przez Ricksona Gracie ELITĄ? Czy to dobre posunięcie i czy byłbyś zainteresowany udziałem Twoich zawodników w tego typu rywalizacji?

2. Czy w ramach regularnych zajęć BJJ uczysz technik, które wykraczają poza te powszechnie stosowane w obecnej rywalizacji sportowej zdominowanej przez przepisy sportowe IBJJF? Dlaczego tak, dlaczego nie?

3. Czy podczas sparingów w kimonach pozwalasz wyższym pasom na stosowanie wymienionych we wstępie technik? Dlaczego tak, dlaczego nie

 “Uważam ze stosowanie technik które bezpośrednio narażają zdrowie zawodnika i niosą ze sobą ryzyko poważnych kontuzji, mijają sią ze sportowa rywalizacja. Zwlaszcza jesli chodzi o Bjj gdzie w wiekszosci przypadkow nagroda za zwyciestwo jest dyplom i medal. Nie ucze technik ktore sa zakazane na zawodach i nie pozwalam ich stosowac na treningach. Jesli dojdzie do jakiegos zdazenia gdzie zawodnik np: uszkodzi kolano po zalozonej skretowce lub przy probie ucieczki to jest to oslabienie dla calego Teamu. Czasem zabraniam rowniez stosowania prostej dzwigni na stope po to zeby zawodnicy skupiali sie bardziej na przechodzeniu gardy i szukali nowych rozwiazan. Jeśli ktoś otrzymał u mnie brązowy pas lub jest bardzo blisko brązu, to może powoli zacząć stosować klucze na stopy i dzwignie na kolana, po za tym trenujemy i walczymy według przepisów IBJJF.”

Leave A Response