Okiem trenera#3 …Elita wg Ricksona Gracie – Maksymilian Wiśniewski

Posted on Paź 18 2014 - 5:41pm by gregor

Share on FacebookEmail this to someone

Maksymilian Wiśniewski

Na pytania związane z nową organizacją stworzoną przez Ricksona Gracie , odpowiada trener i  jeden z najlepszych polskich zawodników Maksymilian Wiśniewski.

Jiu Jitsu Global Federation to nowa organizacja, która powstała z inicjatywy Ricksona Gracie w celu (jak sam mówi) przywrócenia Jiu Jitsu utraconej skuteczności. Jednym z ciekawych posunięć jest utworzenie nowej  dodatkowej dywizji ELITY, której przepisy walki sportowej będą zezwalały na używanie technik powszechnie uznanych za zakazane w walce w kimonach. Mówimy tu między innymi o przekładaniu własnej nogi w poprzek ciała przeciwnika przy np. ataku dźwignią na achillesa, kluczu na stopę wykręcanym na zewnątrz, skrętówkach, chwytach skręcających bądź rozciągających kręgosłup, dźwigniach na kark. Są to olbrzymie zmiany w stosunku do dotychczas powszechnie stosowanych przepisów w walce w kimonach. W związku z tym postanowiliśmy spróbować porozmawiać z polskimi trenerami na ten temat.

 

1. Co sądzisz o nowej dywizji w ramach JJGF nazwanej przez Ricksona Gracie ELITĄ? Czy to dobre posunięcie i czy byłbyś zainteresowany udziałem Twoich zawodników w tego typu rywalizacji?

 

“Myślę, że tworzenie nowej organizacji to bardzo dobry pomysł. Jeżeli zawody będą organizowane w Europie to na pewno będę w nich startować.”

 

2. Czy w ramach regularnych zajęć BJJ uczysz technik, które wykraczają poza te powszechnie stosowane w obecnej rywalizacji sportowej zdominowanej przez przepisy sportowe IBJJF? Dlaczego tak, dlaczego nie?

 

“Tak, trenujemy takie techniki. Zawsze po za sezonem startowym.”

 

3. Czy podczas sparingów w kimonach pozwalasz wyższym pasom na stosowanie wymienionych we wstępie technik? Dlaczego tak, dlaczego nie?

 

“Ze szczególnym uwzględnieniem na bezpieczeństwo. Wyże pasy w walce mogą stosować techniki kończące na niższych stopniach, ale zaznaczając technikę, nie doprowadzając do poddania.”

Leave A Response