Okiem trenera#3 …Elita wg Ricksona Gracie – Lubomir Grochocki

Posted on Wrz 20 2014 - 1:47am by gregor

Share on FacebookEmail this to someone

lubomir1

Lubomir Grochocki trener KS Pretorian Gorzow Wlkp.

Jiu Jitsu Global Federation to nowa organizacja, która powstała z inicjatywy Ricksona Gracie w celu (jak sam mówi) przywrócenia Jiu Jitsu utraconej skuteczności. Jednym z ciekawych posunięć jest utworzenie nowej  dodatkowej dywizji ELITY, której przepisy walki sportowej będą zezwalały na używanie technik powszechnie uznanych za zakazane w walce w kimonach. Mówimy tu między innymi o przekładaniu własnej nogi w poprzek ciała przeciwnika przy np. ataku dźwignią na achillesa, kluczu na stopę wykręcanym na zewnątrz, skrętówkach, chwytach skręcających bądź rozciągających kręgosłup, dźwigniach na kark. Są to olbrzymie zmiany w stosunku do dotychczas powszechnie stosowanych przepisów w walce w kimonach. W związku z tym postanowiliśmy spróbować porozmawiać z polskimi trenerami na ten temat.

1. Co sądzisz o nowej dywizji w ramach JJGF nazwanej przez Ricksona Gracie ELITĄ? Czy to dobre posunięcie i czy byłbyś zainteresowany udziałem Twoich zawodników w tego typu rywalizacji?

W BJJ jest to może rewolucyjna nowość ale przecież w ADCC takie techniki są dozwolone w kategorii zaawansowanii i zawodnicy, również czołówka BJJ startują w tej formule. Nie zmienia to jednak faktu, że obawiam się zawsze o zdrowie moich podopiecznych gdy przychodzi im mierzyć się z przeciwnikiem według tych przepisów, ale decyzję o starcie pozostawiam im.

2. Czy w ramach regularnych zajęć BJJ uczysz technik, które wykraczają poza te powszechnie stosowane w obecnej rywalizacji sportowej zdominowanej przez przepisy sportowe IBJJF? Dlaczego tak, dlaczego nie?

Grupa PRO w moim Klubie ćwiczy BJJ, Submission i MMA. Trenujemy wszystkie techniki, niezależnie od tego czy zawodnik będzie je mógł stosować w rywalizacji sportowej czy nie. Kładę tylko nacisk na informowanie co wolno robić w BJJ a czego nie. Treningi traktuję jako naukę umiejętności walki wręcz. Uczę więc wszystkich elementów, które pozwalają na szybkie rozstrzygnięcie walki na swoją korzyść uświadamiając jednocześnie zawodnikom czym grozi przeciągnięcie technik.

3. Czy podczas sparingów w kimonach pozwalasz wyższym pasom na stosowanie wymienionych we wstępie technik? Dlaczego tak, dlaczego nie

Sparingi BJJ prowadzę tylko z technikami dozwolonymi w tym sporcie, ale na zajęciach MMA i SF pozwalamy wymienione techniki z zachowaniem ostrożności. Najczęściej uznajemy za wykonaną technikę, która zostanie dobrze uchwycona. Za to w sparingach BJJ pozwalam na stosowanie wszystkich technik w tym sporcie dozwolonych niezależnie od posiadanego pasa. Robię tak, gdyż uważam, że zawodnik startujący w zawodach musi znać przepisy, myśleć i potrafić ograniczyć swój arsenał technik do dozwolonych w danej chwili.

Pozdrawiam Lubomir Grochocki

Leave A Response