Okiem trenera#3 …Elita wg Ricksona Gracie – Leszek Jaremkowski

Posted on Paź 1 2014 - 1:35am by gregor

Share on FacebookEmail this to someone

lechu j

Na nasze pytania odpowiada trener Forca Brava Opole – Leszek Jaremkowski.

Odpowiedzi na nasze pytania udziela Karol Matuszczak -człowiek dzięki któremu BJJ zaistniało w Polsce.

Jiu Jitsu Global Federation to nowa organizacja, która powstała z inicjatywy Ricksona Gracie w celu (jak sam mówi) przywrócenia Jiu Jitsu utraconej skuteczności. Jednym z ciekawych posunięć jest utworzenie nowej  dodatkowej dywizji ELITY, której przepisy walki sportowej będą zezwalały na używanie technik powszechnie uznanych za zakazane w walce w kimonach. Mówimy tu między innymi o przekładaniu własnej nogi w poprzek ciała przeciwnika przy np. ataku dźwignią na achillesa, kluczu na stopę wykręcanym na zewnątrz, skrętówkach, chwytach skręcających bądź rozciągających kręgosłup, dźwigniach na kark. Są to olbrzymie zmiany w stosunku do dotychczas powszechnie stosowanych przepisów w walce w kimonach. W związku z tym postanowiliśmy spróbować porozmawiać z polskimi trenerami na ten temat.

 

1. Co sądzisz o nowej dywizji w ramach JJGF nazwanej przez Ricksona Gracie ELITĄ? Czy to dobre posunięcie i czy byłbyś zainteresowany udziałem Twoich zawodników w tego typu rywalizacji?

 

W obecnych czasach Jiu Jitsu bardzo sie popsuło… Zdobywanie punktów czy przewag, wymusiło nowe techniki nie koniecznie mające coś wspólnego z ideą starej szkoły BJJ. Ewoluowało do celów sportowych. Po części przyciągneło nowych ludzi trenujących pod zawody ale jak to z historią bywa zatacza zawsze koło… Metamoris pokazało że ludzie chcą starego bjj żeby pokazac o co w tym chodzi. Niestety ja zawiodłem się na pojedynkach rodziny… Andre pokazał, że jego sportowe Jitsu jest na mega poziomie liczenie punktów w głowie doprowadziło że cały czas atakował chciał wygrać. Natomiast jego przeciwnik pokazał prawdziwe Jiu Jitsu mało widowiskowe ale skuteczne w obronie… Obie szkoły odniosły sukces… Ale ja bym chciał trenować w szkole Andre… Sportowe i mocne Bjj jak widać można połączyć.

 

Wracając do pytania. Każdy pomysł zdrowej promocji Bjj to super inicjatywa uwielbiam zasady adcc pokazują prawdziwe Jiu Jitsu… Tak chciałbym startować w takich zawodach.

 

2. Czy w ramach regularnych zajęć BJJ uczysz technik, które wykraczają poza te powszechnie stosowane w obecnej rywalizacji sportowej zdominowanej przez przepisy sportowe IBJJF? Dlaczego tak, dlaczego nie?
 

Tak uczę technik zabronionych w przepisach. Tak na dobrą sprawę to wszystkie są obecne w zasadach ADCC.
Wprowadzenie tego do Jiu-Jitsu gdzie mamy za co chwycic może spowodowac ze walki beda czesciej konczyly sie przez poddanie. Jesli szukamy widowiska to tak ta opcja jest wazna telewizja bedzie zadowolona zastanawiam sie tylko czy jest to chec promocji Jiu Jitsu czy jednak zarobku… Ale to wie sam Rickson a my możemy się domyślać :)  Roys w pierwszym UFC dał swiatu bjj pomimo tego ze Rickson walczyl duzo wczesniej. Oby tylko nie rozmienili sie na drobne… Pasy internetowe kursy korespondencyjne zdawane za pomocą gołębia pocztowego…

 

3. Czy podczas sparingów w kimonach pozwalasz wyższym pasom na stosowanie wymienionych we wstępie technik? Dlaczego tak, dlaczego nie?

 

Nie pozwalam w  okresie przygotowawczym do zawodów poza mogą umawiac się na co chcą ale z  reguły jesli moga robic wszystko to bija się na zasadach adcc… Cala reszta walk w kimonach to cbjj. Jesli kiedys będą zawody w Polsce na zasadach Ricksona będziemy przygotowywać się i pod nie. 

1 Comment so far. Feel free to join this conversation.

  1. Gonzo 3 października 2014 at 20:14 - Reply

    sory panowie ale nie wiadomo kto odpowiada na pytania. Karol Matuszczak czy Leszek Jaremkowski?

Leave A Response