Okiem trenera#3 …Elita wg Ricksona Gracie – Karol Matuszczak

Posted on Wrz 30 2014 - 1:46am by gregor

Share on FacebookEmail this to someone

karol m

Odpowiedzi na nasze pytania udziela Karol Matuszczak -człowiek dzięki któremu BJJ zaistniało w Polsce.

Jiu Jitsu Global Federation to nowa organizacja, która powstała z inicjatywy Ricksona Gracie w celu (jak sam mówi) przywrócenia Jiu Jitsu utraconej skuteczności. Jednym z ciekawych posunięć jest utworzenie nowej  dodatkowej dywizji ELITY, której przepisy walki sportowej będą zezwalały na używanie technik powszechnie uznanych za zakazane w walce w kimonach. Mówimy tu między innymi o przekładaniu własnej nogi w poprzek ciała przeciwnika przy np. ataku dźwignią na achillesa, kluczu na stopę wykręcanym na zewnątrz, skrętówkach, chwytach skręcających bądź rozciągających kręgosłup, dźwigniach na kark. Są to olbrzymie zmiany w stosunku do dotychczas powszechnie stosowanych przepisów w walce w kimonach. W związku z tym postanowiliśmy spróbować porozmawiać z polskimi trenerami na ten temat.

 

1. Co sądzisz o nowej dywizji w ramach JJGF nazwanej przez Ricksona Gracie ELITĄ? Czy to dobre posunięcie i czy byłbyś zainteresowany udziałem Twoich zawodników w tego typu rywalizacji?

Każda inicjatywa która zmierza do tego aby techniki BJJ były skuteczniejsze oraz aby zawody były atrakcyjniejsze jest cenna. Co do zawodników i ich startów nigdy nie wywierałem presji aby startowali,owszem staram się powiedzieć o wartości startów i przekonać aby wystartować parę razy ale decyzję gdzie mają startować pozostawiam ćwiczącym. Uczestnictwo jednak pod takimi regułami zdecydowanie bym odradzał.

2. Czy w ramach regularnych zajęć BJJ uczysz technik, które wykraczają poza te powszechnie stosowane w obecnej rywalizacji sportowej zdominowanej przez przepisy sportowe IBJJF? Dlaczego tak, dlaczego nie?

  Oczywiscie że tak nie widzę innej drogi ,ćwiczący powinien znać cały arsenał i brać z tego to co zechce.Zawody nie powinny  determinować rozwoju sztuki czy systemu. Nigdy nie zaniechałem np nauczać ucisku na biceps itp.Ważne aby praktyk znał wszelkie możliwe sposoby walki ważne aby je także przećwiczył w walce ale pod dużą kontrolą najlepiej z kimś z kim dobrze się rozumie i zna. Zmniejsza się wtedy ryzyko kontuzji a zarazem istnieje szansa że technika staje się skutecznym narzędziem walki.

3. Czy podczas sparingów w kimonach pozwalasz wyższym pasom na stosowanie wymienionych we wstępie technik? Dlaczego tak, dlaczego nie?

Nie pozwalam używać tych technik, BJJ ma pewną specyfikę,Submission także i niech tak zostanie.Brak duszeń kołnierzem rekompensuje się większą ilością dźwigni na nogi. Jedno uzupełnia drugie.
Jak niebezpieczne są skrętówki widać na zawodach organizowanych pod auspicjami ADCC gdzie wielu zawodników doznaje kontuzji zupełnie inaczej jest w gi gdzie kontuzji jest niewiele i nie tak groźne. Z dżwigniami na kręgosłup nie ma nawet co dyskutować coś co zagraża życiu lub może spowodować trwałe kalectwo nie powinno być nawet rozważane.
Nawet w MMA gdzie zawodnicy otrzymują gratyfikację dźwignie skrętne na kręgosłup są niedopuszczalne.
Są jednak specyficzne techniki jak “twister” gdzie wykonujący technikę posiada dużą kontrolę nad ciałem oponenta i to jest ok.

Leave A Response