Grzegorz Jarząbek :”Ja zainteresowałem się BJJ właśnie ze względu na bardzo realna skuteczność w walce.”

Posted on Wrz 2 2015 - 3:03am by gregor

Share on FacebookEmail this to someone

 

Wywiad z głównym trenerem Octagon team , czarnym pasem BJJ pierwszego stopnia – Grzegorzem Jarząbek.
1.  Witaj Grzegorz. Octagon w tym roku obchodzi swoje 15-lecie. Jak oceniasz ten czas z perspektywy waszego zespołu?
 
  Witam. No fakt,to już 15 lat :) w sumie zleciało szybko ha ha… Tak na serio, to kawał drogi przebyłem przez ten czas. Początek znajomości z BJJ oczywiście był związany z Vale Tudo i UFC oraz kontaktem z Karolem Matuszczakiem, który BJJ zaszczepił w Polsce..  chyba wszyscy tak zaczynali w tamtym czasie. Zresztą chciałbym tu pozdrowić Karola jeśli przypadkiem by to czytał, bo jak czas pokazał był ważną postacią dla mnie w moim BJJ lifestyle.
Dziś wiadomo, że jesteśmy już w innym miejscu, klub posiada oddziały nie tylko w Rybniku, ale z czego jestem bardzo dumny chłopcy, którzy zaczynali swoją drogę w Octagonie jako zawodnicy BJJ i MMA, dziś wspierają klub także jako instruktorzy prowadząc swoje oddziały. Michał Mankiewicz w Cieszynie został trenerem roku w klasyfikacji ALMMA, Karol Salamon, nasz mistrz Europy i nie tylko, propaguje BJJ w Jastrzębiu Zdroju, a Grzegorz Mandzyn, nasz wicemistrz Europy, w Wodzisławiu. Jakąś prace więc udało się wykonać.
 
2. Jak Twoim zdaniem zmieniło się BJJ w Polsce na przestrzeni czasu?
 
   Postęp i rozwój – tak mógłbym to w dwóch słowach podsumować. BJJ zdobyło ogromną popularność, dziesiątki nowych klubów powstało w Polsce, więc chyba już nikt nie myli nas z Capoeirą :) w dodatku wielu utalentowanych zawodników, których zauważa się na całym świecie, a to wszystko nawet pomimo słabej ogólnie zamożności kraju, która powoduje, że nie ma tu stale rezydujących instruktorów z Brazylii.
 
3.Co według ciebie jest najważniejsze jeśli chodzi o trening BJJ /MMA?
    Pasja. To jest chyba najważniejsze. Dzięki niej można uprawiać te niełatwe sporty czy sztuki walki na każdym poziomie. Coraz więcej ludzi w Polsce trenuje te sporty zawodowo utrzymując się z prowadzenia treningów lub startów, ale tak naprawdę jest to garstka ludzi. Cała reszta, która trenuje amatorsko,po godzinach pracy czy szkoły,aby rozwijać swój poziom bez pasji do tych sztuk walki nie będzie gotowa na przyjęcie wielu wyrzeczeń, które wcześniej czy później napotka.
 
4.Jeśli możesz, opowiedz o planach na przyszłość związanych z klubem.
     Iść ciągle do przodu! Jak mawia klasyk, kto nie idzie do przodu, ten się cofa. Nie mamy jakichś mocno konkretnych celów, ponieważ nikt z nas nie wykonuje tej roboty zarobkowo na pełny etat, -stety czy niestety. Fajnie jest więc poznawać nowych ludzi, nowe techniki i metody, a trening ma sprawiać w gruncie rzeczy przyjemność i satysfakcje.
5.Samoobrona w BJJ – potrzebna? Czy to już nie te czasy i samoobroną zajmują się inne systemy?
     Ja zainteresowałem się BJJ właśnie ze względu na bardzo realna skuteczność w walce. Do dziś uważam BJJ za taki styl, ponieważ wszyscy go trenują jeżeli chcą walczyć w klatce. Inną sprawą jest BJJ nastawione tylko na sport,gdzie niestety wielu dobrych zawodników nie potrafi chyba w ogóle sprowadzać walki do parteru ciągle siadając na tyłku, ale dla mnie to trochę wypaczenie i nie ukrywam, że to mi się nie podoba. Jednak w dobie popularności MMA, trening BJJ przygotowujący do takiej formy rywalizacji jest najlepszą nauką samoobrony.
 
6. Grzegorz, co sądzisz o treningach w gi pod MMA?
     Chcąc poprawić swoja technikę w parterze, trening w gi jest w mojej opinii najlepszy i u nas w klubie każdego co jakiś czas do tego zmuszamy :) ilość wariantów i kombinacji przy treningu w gi jest nieporównywalnie większa, więc zawodnicy lepiej rozwijają ‘myślenie’. Zachęcam!
7.Grzegorz, serdecznie dziękujemy za wywiad. Chciałbyś komuś podziękować lub kogoś pozdrowić?
    Chciałbym podziękować najbliższym, że przez tyle lat są wyrozumiali dla mojej pasji i wspierają mnie. Dziękuję moim instruktorom za wsparcie i świetny klimat, który i mi się potem udziela :) Podziękowania dla wszystkich członków Octagon team, obecnych jak i wcześniejszych za wkład jaki dają i dawali w nasz zespół, oraz pozdrawiam wszystkich kibiców i fanów BJJ i MMA, dzięki którym to wszystko istnieje.

Leave A Response